Nyheter på kansliet!

Under våren har kansliet genomgått några personalförändringar. Det innebär såväl nya ansikten som gamla förmågor – i nya roller. Vi passar därför på att välkomna de båda till deras nya tjänster som verksamhetsutvecklare samt kanslichef.

Först ut är vår nya verksamhetsutvecklare Erika Stacke. Erika har tidigare jobbat och varit engagerad på olika håll i civilsamhället. Miljörörelsen, Amnesty, studieförbund och folkbildning, och kommer nu senast från ett jobb som verksamhetsutvecklare i ett politiskt ungdomsförbund. 

Några veckor in i rollen som verksamhetsutvecklare – har du hunnit bli varm i kläderna?
Ja, men det börjar jag absolut!

Vad är det som engagerar dig med bostadspolitiken?
Att det är så grundläggande. Alla behöver, och har rätt till, någonstans att bo. Det är basic, där är vi alla lika. Ändå har vi ett system som inte funkar och folk står utan trygga hem. Men så måste det inte se ut, det går att förändra. Det känns jättekul och meningsfullt att få vara med och påverka.

Och med det hälsar vi Erika hjärtligt välkommen till oss på jagvillhabostad.nu. Vill du komma i kontakt med Erika når du henne på erika@jagvillhabostad.nu.

Detta innebär att även att vår tidigare VU, Alexander Franzén, har klivit in i rollen som kanslichef.

Ny tjänst men samma Alexander – hur har den första tiden som kanslichef varit?
Den har såklart varit intensiv, men väldigt rolig. Det har varit fullt ös med uppstart, överlämning, det klassiska bankstrulet osv, men det känns verkligen som att organisationen är inne i ett uppsving och på väg mot en riktigt bra position. Vi har en nyvald väldigt aktiv förbundsstyrelse, nya anställda på plats och stora planer för hösten vilket är väldigt kul. 

Och vad ser du fram emot den kommande sommaren och hösten? 
Nu närmaste ser jag verkligen fram emot att åka till Almedalen ihop med aktiva från vår förbundsstyrelse och lokalavdelningar, där vi kommer lyfta fram ungas röster, knyta värdefulla kontakter och troligen genomföra en aktion som kan involvera att klä ut kanslichefen i en kondomdräkt haha. Till hösten ser jag framförallt fram emot att se hur organisationen fortsätter utvecklas och att träffa alla aktiva medlemmar under höstens fortbildningshelg.

Ni når Alexander på samma adress som tidigare alexander.franzen@jagvillhabostad.nu